Az amaránt, a disznóparéjfélék (Amaranthacea) családjába tartozik. Kevésbé ismert, pedig nagyon egészséges. A gabonák – álgabonák körébe sorolják. Az amaránt növény neve a görög amarantos szóból származik, melynek jelentése : „ami sose hervad, vagy a nem hervadó virág.”
Az amaránt a Föld egyik legrégebbi kultúrnövénye.
Amerika felfedezése előtt az ott élő– maják, inkák, kolumbiai – népek alapvető táplálékforrása volt, mint a kukorica, a bab és a burgonya. Tudatos termesztése 5-6000 évvel ezelőtt kezdődött.
Az amaránt amerikai eredetű trópusi-szubtrópusi növény, melyet nemcsak Amerikában, de Indiában is nagy területeken termesztenek. Az amaránt rendkívüli hő és szárazságtűrő, sok nyomelemet és jelentős mennyiségű Ca, Fe és Mg-ot, de találunk benne Káliumot, Cinket, Foszfort valamint aminosavakat és nyomelemeket tartalmaz, mint akár a quinoa. Jelentős fehérje tartalma 75 %-ban hasznosul, jobban felszívódik, mint a szójáé (68 %-ban) vagy a tehéntejé (70 %-ban). Vitaminok közül a B2-, B6-vitamin-szükségletünk fedezéséhez járul hozzá leginkább.
Az amarántmag olajtartalma 8-10%, dominál benne a telítetlen linol- és linolénsav, a sztearinsav tartalma pedig közel 20%-nyi. Az amarántmagban a többi gabonához viszonyítva nagy mennyiségű szkvalén található (egy többszörösen telítetlen szénhidrogén, amely a sejtmembrán természetes alkotóanyagai közé tartozik).
Nálunk 1985 körül kezdtek el az amaránt honosításával.
Mit is tartalmaz az amaránt magja? (100 g)
- 16 % Fehérje
- 63 mg Szénhidrát
- 162 mg Kalcium
- 10 mg Vas
- 280 mg Magnézium
- 6,7 g élelmi rostot
Kiknek ajánlott a fogyasztása?
- egyrészt akik egészséges és tudatos táplálkozást tartanak szem előtt,
- akik a vegetarianus étrendben alapvető fontosságú a fehérje, aminosav és vastartalma révén.
- a vashiányos állapotok megelőzésére, vagy vashiány pótlására van szükség.
- csontritkulás megelőzésére, a Ca szervezetbe juttatására
- az emésztőrendszer kímélésére, tisztítására
- a keringési rendszer egészséges működésének elősegítésére
- Magnézium pótlására, mely a szívre és keringésre jó hatással van
- glutén (liszt) érzékenység esetén (mivel nem tartalmaz az amaránt fehérje gliadint)
- cukorbetegeknek (alacsonyabb szénhidrát tartalmú mint a búza, rozs stb.)
- mentális problémák megelőzésére
Felhasználási ötletek:
- amarántliszt akár 30-50 %-ban keverhető a kenyérliszthez (kelt tésztáknál 5-10 %-ban), nagyobb arányban nem ajánlott a glutén hiánya miatt a kenyértérfogat csökken, ízhatás változik.
- a nyers mag (nem puffasztott) főzve, köretnek elkészíthető a hajdinához hasonlóan.
- puffasztott amaránt önmagában is fogyasztható (tejbe. joghurtba, süteményekbe vagy azok töltelékébe.
- a puffasztott amaránt zsemlemorzsát kiegészítve panírozáshoz
- Gluténmentes étrend , diéta kiváló alapanyaga
- zöldséges, húsos ételekbe töltelék alapja is lehet.
- kaphatók az amaránt magból pirított, puffasztott, extrudált termékek is, melyekből műzlibe, vagy akár krémlevesekbe is tehető levesbetétként.
finom édességek is készíthetők belőle, de kókuszgolyóban helyettesítheti a darált kekszet, vagy akár a kókuszreszeléket is.
Elkészítési javaslatok:
Főzéskor a megmosott amaránt magot 5x mennyiségű enyhén sós vagy fűszeres vízben forraljuk fel és kb. 30 perc alatt főzzük puhára. (akár előre is 1 órára beáztatható, így hamarabb megpuhul.)
Desszertnek a legjobb a készen vásárolt pattogtatott amaránt (de egy magas falú edényben mi is kipattogtathatjuk, akár a kukoricát). Pl. mézzel fahéjjal összekevert pattogtatott amarántot hűbőben kicsit pihentetjük és a kész golyókat kókuszreszelékbe vagy kakaóban megforgatjuk. Tápláló, egészséges nasi.
Levesbe a pattogtatott amarántot kb. 10-15 percig főzzük.