A sütőtök, az egészségünk legjobb barátja.

Sokan talán csak a halloweeni díszítés részeként, vagy a hagyományos sütőtökös pitékkel kapcsolatban hallottak róla. A sütőtök a valóságban sokkal több ennél.  A sütőtök nem csak az őszi dekoráció része, hanem az egészség és a szépség szempontjából is egy igazi kincs. Ebben a cikkben felfedezzük a sütőtök élettani hatásait, motivációját az egészséges életmód felé, valamint azt, hogy miért jó a bőrünknek.

Honnan is származik a sütőtök?

A sütőtök, a kukoricához és a burgonyához hasonlóan, Amerika felfedezése után került földrészünkre. Őshazája Közép-és Dél-Amerika trópusi vidéke, az inkák, a maják és az aztékok jellegzetes táplálékai közé tarozott, Európában hamar közkedveltté vált.

A sütőtököket téli töknek is nevezik, ami kapcsolatban áll étkezési célú felhasználásukkal: a sütőtökök hosszú tenyészidejű növények, és teljes (vagyis biológiai, és nem gazdasági) érettségükben takarítják be őket ősszel, eltarthatóságuk miatt pedig télen is alkalmasak fogyasztásra. Ebben az értelemben tehát a sütőtök nem egyetlen tökfaj elnevezése, hanem gyűjtőnév.

Gyönyörű narancsszínű húsa nemcsak ízletes, de rengeteg jótékony hatással bír az emberi szervezetre.

Miért egészséges a sütőtök?

A sütőtök, nemcsak egy szezonális finomság az étkezéseinkben, hanem sokkal több,  nyerő az egészség fenntartásában is.

 Íme, néhány élettani előny, ebből inspirációt meríthetünk:

C-vitamin

A sütőtök gazdag C-vitaminban, amely az immunrendszer megerősítésében játszik kulcsfontosságú szerepet. Az immunrendszerünk megfelelő működését segiti,  hatékony fertőzés elleni küzdelemben, és a sütőtök fogyasztásával erősítjük ezt a védekező rendszert.

Magas rosttartalom

A sütőtök magas rosttartalma segíti a megfelelő emésztést és a teltségérzet fenntartásában. A rost szerepet játszik a bélrendszerünk bélbolyhainak helyreállításában is. Ezáltal segít a testsúlykontrollban és az emésztési problémák enyhítésében.

Kiváló A-vitamin forrás

A sütőtök kiváló A-vitamin forrás, amely kulcsfontosságú a jó látáshoz, a bőr egészségéhez és a csontok megerősítéséhez. Az A-vitamin antioxidáns tulajdonságai révén segít megelőzni a szemproblémákat és a bőr öregedését. Az A-vitamin is növeli az immunrendszer hatékonyságát, segítve a testet a betegségek elleni harcban.

Magas káliumtartalom

A sütőtökben található kálium felelős a szervezetünk vízháztartásának  nyomás szabályozásában és így a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében. Magas kálium tartalma révén vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hatása is lehet. De tartalmaz még Foszfort, Vasat, Rezet és Mangánt is.

Gyulladáscsökkentő tulajdonságok

A sütőtökben található béta-karotin és egyéb antioxidánsok hatékonyak a gyulladások csökkentésében, ami különösen fontos az egészséges szív- és érrendszer valamint a mozgásrendszerünk fenntartásához.

A sütőtök serkenti a máj működését, segít a szív és koszorúér problémák megelőzésében, fogyasztásával csökkenthető a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázata.

 

Milyen élettani hatása van a bőrünkre?

A sütőtökben lévő vitaminok a táplálkozásunk és vérkeringésünk révén hatással van bőrünk szöveteinek és sejtjeinek egészségére, állapotára is.

 

Miért legyen táplálkozásunk része a sütőtök?

 

Bőrvédő béta-karotin

A sütőtökben található béta-karotin egy erős antioxidáns, amely segít megvédeni a bőrt a környezeti káros hatásoktól, például a napfény okozta károsodástól. Ezen kívül elősegíti a bőr hidratáltságát és rugalmasságát.

Öregedésgátló hatás

A sütőtök C-vitamin és E-vitamin tartalma segíti a ráncok kialakulásának megelőzését és a bőr fiatalosabb megjelenését támogatja.

Akne ellen

Az aknéval küzdők is megtalálhatják a sütőtökben rejlő segítséget, mivel a C-vitamin és az antioxidánsok hatékonyan csökkentik a gyulladásokat, és ezáltal aknék is megelőzhetők.

Hidratálás és bőrtáplálás

A sütőtök gazdag vízben és esszenciális tápanyagokban, melyek hidratálják és táplálják a bőrt. Az eredmény egy ragyogó és egészséges bőr.

Súlykontoll

Az alacsony kalóriatartalmú sütőtök fogyasztása segít az étrendben a fogyás vagy a testsúly megtartása során. A magas víztartalma ráadásul segít hidratáltan maradni, ami szintén fontos a bőr egészségének megőrzése szempontjából.

 

A sütőtök és a mindennapi mozgásunk….

Most felmerül benned a kérdés, mi köze ennek egymáshoz?

 De igenis van, úgy mint sok más élelmiszerünknek. Lássuk akkor….

 

A testmozgás hozzájárul az izmok megerősítéséhez, az ízületek rugalmasságának növeléséhez és az általános fizikai állapot javításához.  A sütőtök fogyasztásával pedig segíthetjük a testünket a gyulladás és a sérülések utókezelésében.

Ha például rendszeresen sütőtököt fogyasztunk, az A-vitamin segít az izmok gyorsabb regenerálódásában és a sérülések gyógyulásában. Ennek eredményeként könnyebben megy majd az edzés és az aktív életvitel. Az antioxidánsok, például a C-vitamin, megvédik az izmokat az oxidatív stressztől, így járul az izomfájdalom csökkentéséhez.

Az izületek egészségének fenntartása is elengedhetetlen a mozgás szempontjából, és a sütőtök itt is segítséget nyújthat. Az antioxidánsok és az A-vitamin megvédik az ízületeket a károsodástól, és elősegítik a szövetek regenerálódását. Az erősebb és rugalmasabb ízületek könnyebben kezelik a terhelést, ami javítja a mozgékonyságot és a teljesítményt.

A sütőtök és a mozgás valóban tökéletes párosítás, amely segít fenntartani az egészséges életmódot, javítani az ízületek állapotát, és megőrizni a testmozgás örömét. A sütőtök gyulladáscsökkentő hatásai ösztönözhetnek minket arra, hogy egészségesebben éljünk, és aktívabbak legyünk. Tehát ebben az őszi időszakban, ne felejtsük el beilleszteni a sütőtököt az étrendünkbe, és élvezzük annak jótékony hatásait a mozgás és az egészség terén.

Néhány tipp a sütőtök étrendünkben való beillesztéséhez..

Legtöbbször sütve szokták fogyasztani, pedig számos más felhasználási módja lehet.

Sokszor használja a cukrászipar és a konzervipar is, pl. bébiételek és ivólevek részeként.

Kezdhetjük azzal, hogy elkészítjük a hagyományos sütőtökös pitéket vagy sütőtökös leveseket. A  sült sütőtök szeleteket vagy kockákat is beletehetjük salátákba, vagy akár hozzáadhatjuk zabkáshoz vagy joghurthoz reggelire.

A burgonyát, mint köretet is kiválthatjuk a fűszerezett sütőtök pürével.

Édességként a hagyományos téli fűszerek, a gyömbér, a szerecsendió, a fahéj és a szegfűszeg adhat aromát neki. Magja pörkölve finom és egészséges “rágcsa”, a tökmagolajat pedig salátákba használhatjuk. A sütőtök sárga, tölcséres virágai is ehetőek, például palacsintatésztába forgatva, olajban sütve különleges csemegét lehet készíteni belőle.

Otthon elkészíthető különlegesség lehet a töklekvár, vagy tökdzsem: cukorral, citrommal, fahéjjal, szegfűszeggel főzve.